Melnie stores ikri

Pašlaik melnos stores ikrus savvaļā nav iespējams likumīgi iegūt. Aizliegums tika ieviests, pamatojoties uz ANO Konvenciju par pasaules ūdens resursu un apdraudēto zivju šķirņu aizsardzību 20. gadsimta beigās, kas tika pagarināta 2007. gadā un kuru atbalstīja piecas Kaspijas valstis, kas atrodas ap Kaspijas jūru, kas ir pasaules galvenais storu biotops. Pēc storu zvejas aizlieguma ieviešanas Francijā, Vācijā, Itālijā, ASV, Kanādā, Ķīnā, Urugvajā, Spānijā, Dienvidkorejā, Saūda Arābijā un citās valstīs tika izveidotas vairāk nekā 140 saimniecības, lai audzētu stores zivis (akvakultūra), lai iegūtu no melnos stores ikrus.

Galvenie melno storu ikru piegādātāji "Lemberg Kaviar" ir labākās zvejnieku saimniecības Eiropā un Āzijā - pasaules līderi melno storu ikru ieguvē akvakultūrā. Papildus Lemberg ikru namam šo konkrēto zivju audzētavu ikrus iegādājas Vācijas aviokompānija Deutsche Lufthansa AG, kā arī Parīzes labākie zivju restorāni. Vispopulārākais, pieprasītākais un novērtētākais melno storu ikru veids no "Lemberg Kaviar" ir ikri "Amur Royal".

"Amur Royal" - hibrīds dabīgas Amūras stores un kalugas, belugas ģints saldūdens zivīm, storu dzimta (latīņu Acipenser schrenckii x Huso dauricus). Šī storu suga dabā radusies dabiski, Amūras upes lejtecē savvaļā šķērsojoties divām storu zivju sugām. "Amur Royal" ir rupji graudaini stores ikri ar vissmalkāko apvalku, kam ir bagātīga un līdzsvarota garša. Ikru graudu diametrs ir trīs līdz četri milimetri, un pēc izmēra tās ir identiskas belugas ikriem.

Storu ikri ir dabīgs produkts, tāpēc ikru nokrāsas var atšķirties atkarībā no stores ikru veida.

Krievu stores

Storu ikru krāsa var būt pilnīgi atšķirīga: no tumši pelēkas līdz tumši brūnai un zelta.
Zivīm novecojot, ikru krāsa mainās uz gaišu dzintaru, un tā iegūst ārkārtīgi smalku smaržu, kas aprakstīta kā “rieksts un krējums”.

Kaluga

Kaluga (lat. Huso dauricus) ir saldūdens zivs no storu dzimtas, Belugas ģints.

Lielas, spīdīgas olas līdz 4 mm diametrā bieži ir tumši pelēkzaļas krāsas, lai gan atkarībā no zivju vecuma ir arī citas toņu variācijas.

Kaluga dzīvo ilgu laiku, un nārsto tikai 16-17 gadu vecumā. Nākamreiz viņa varēs nārstot tikai pēc 5 gadiem. Šis fakts ietekmē to, ka šo zivju ikri ir rets un dārgs produkts.

Pieaugušas zivis vidēji ir 3 metrus garas un sver apmēram 100 kg. Kaut arī savulaik tika noķerts rets īpatnis, kurš sasniedza 55 gadu vecumu, svēra apmēram tonnu un pieauga līdz 5 metriem.

Ar izsmalcinātu, maigu garšu un kūstošu tekstūru Kalugas ikri ir līdzīgi belugas ikriem. Ideāli īpašiem gadījumiem vai kā neaizmirstama dāvana. Starp delikateses mīļotājiem tiek uzskatīts, ka Kalugas ikri ir ne tikai lielākie pēc izmēra starp stores dzimtas pārstāvjiem, bet arī ar maigāko garšu.

Beluga

Beluga ikri ir visvērtīgākais ikru veids, kas ir greznības un ekskluzivitātes simbols. Lielas olas mirdz ar visiem melnās krāsas toņiem, tām ir plāns apvalks un īpaša bagātīga garša, kas atstāj patīkamu svaiguma pēcgaršu. Beluga ir lielākā saldūdens zivs, kas dzīvo uz Zemes gandrīz 200 miljonus gadu un, tāpat kā visi pārējie stores dzimtas pārstāvji, ir iemācījusies pielāgoties visdažādākajiem biotopiem.

Belugas ikri ir pirmajā vietā pēc garšas, un tie ir ļoti novērtēti gardēžu vidū. ASV un Rietumeiropā līdzīgi ikri tiek pārdoti par 2100 eiro kilogramā. Lielas olas (līdz 4 mm) ir pelēkas, tumši pelēkas vai sudraba krāsās ar izsmalcinātu riekstu garšu.

Dārgākie belugas ikri ir Irānā ražotie "zelta ikri". Krāsa - zeltaini balta vai balta ar dzeltenīgu nokrāsu. To iegūst no albīnu belugām, un pašai zivij jābūt ļoti vecai, gandrīz simts gadus vecai. Tik senu "zelta zivtiņu" uz Zemes vairs nav daudz.

Malumedniecība vai akvakultūra?

Diemžēl joprojām ir izplatīts stereotips, ka īsti, veselīgi un garšīgi ir tikai “savvaļas” ikri. Bet ikri no akvakultūras ir tikai melno ikru līdzība. Un tas, diemžēl, ir visdziļākais malds. Neskatoties uz moratorijas darbību, malumedniecības apjoms un melno ikru nelegālā tirdzniecība ir daudzkārt lielāka nekā legālās ražošanas līmenis.

Stores šķirnes ir grunts zivis, kas barību uzņem pašā apakšā, kur uzkrājas kaitīgas vielas, rūpnieciskie atkritumi un toksīni. Tāpēc "savvaļas" ikri tagad nav ekoloģiski labākais produkts. Papildus ūdens stāvoklim un pārtikas kvalitātei jāņem vērā arī savvaļas zivju ikru iegūšanas metodi. Katra malumednieka izeja uz upi rada risku, ka inspektori to noķers. Tāpēc izvietotie tīkli tiek pārbaudīti ik pēc pāris dienām. Pirms stores atrašanas un ikru iegūšanas, nosmaktas zivis var nedēļu gulēt tīklos. Puves produkti sapūšanas rezultātā iekļūst gan zivs gaļā, gan ikros. Šis process netiek nepamanīts ikru kvalitātes ziņā. Lai maskētu smaku un nodrošinātu turpmāku produktu drošību ilgstošas pārvadāšanas laikā, malumednieki pievieno spēcīgus aizliegtus konservantus, bieži atkārtojot ikru sasaldēšanu.

Nelegāli iegūtie melnie ikri parasti tiek iepakoti amatnieciskā veidā, neievērojot elementārus sanitāros un epidemioloģiskos apstākļus, izmantojot aizliegtus bīstamākus pārtikas konservantus, pēc tam izplatītāji tos nosūta uz lielām Krievijas, NVS Baltijas valstīm. Ikri var ceļot koferos un somās, kas maskētas kā parasta pasažiera bagāža, stikla burkās vai vienkārši plastmasas maisiņos.

Pareizs lēmums būtu izvēlēties legālus melnos ikrus, kas ražoti storu zvejā. Un šeit mēs vēlamies kliedēt visizplatītāko mītu par tā "nedabiskumu". Ja stores tiek turētas pēc iespējas tuvāk dabiskajiem apstākļiem un tiek ievērots pareizs uzturs, akvakultūras storu un savvaļas storu ikru bioķīmiskais sastāvs būs absolūti identisks. Ikru ražošanas tehnoloģijas mūsdienās ļauj iegūt ikrus optimālā graudu gatavības stadijā, kas izslēdz negatavu, pārgatavojušos vai zemas kvalitātes ikrus.

Iegādājoties akvakultūras zvejniecībā audzētus melnos storu ikrus, jūs palīdzat glābt savvaļā sastopamo storu sugu populācijas, kas atrodas uz izmiršanas robežas.

Visiem storu ikriem ar Lemberg Kaviar zīmolu ir Eiropas CITES sertifikāts (Konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām). Papildu CITES numuram etiķetē ir informācija par piegādātāju, nozvejas laiku un vietu. Turklāt CITES marķējums vairumtirgotājiem un patērētājiem garantē, ka stores, no kurām iegūst ikrus, tiek nozvejotas likumīgi.
Prece pievienota grozam